AHA kontra BHA: który kwas jest dla mnie odpowiedni?

AHA kontra BHA: który kwas jest dla mnie odpowiedni?

Składniki, które warto włączyć do codziennej pielęgnacji

Jeśli zależy Ci na zdrowo wyglądającej, promiennej skórze, w Twojej pielęgnacji nie powinno zabraknąć produktów złuszczających. Peelingi chemiczne, takie jak alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA) to dwa aktywne składniki występujące w wielu produktach kosmetycznych, których stosowanie niesie ogromne korzyści dla skóry. Dowiedz się więcej o różnicach między tymi dwoma kwasami i o ich działaniu.

Jaki kwas do jakiego rodzaju skóry?

AHA są rozpuszczalne w wodzie i dlatego działają tylko na powierzchni skóry. Generalnie są preferowane do skóry normalnej i suchej, zniszczonej przez słońce.

BHA są rozpuszczalne w oleju, dzięki czemu najlepiej nadają się do skóry normalnej i tłustej, skłonnej do powstawania niedoskonałości, wyprysków czy rozszerzonych porów. Ponieważ BHA mają naturalne właściwości kojące, są także wystarczająco delikatne do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Który kwas ma jakie zalety?

AHA:

  • Złuszcza wierzchnie warstwy skóry
  • Stymuluje produkcję kolagenu
  • Chroni przed wolnymi rodnikami
  • Rozjaśnia ciemne plamy
  • Nawilża

BHA:

  • Rozpuszcza martwe komórki naskórka
  • Minimalizuje pory i zaskórniki
  • Stymuluje własną produkcję kolagenu w organizmie i poprawia teksturę skóry
  • Wyrównuje cerę

Wskazówki dotyczące aplikacji:

Czy to w formie żelu do mycia, serum, toniku czy kremu - jeśli nigdy nie używałeś kwasów w swojej pielęgnacji, ważne jest, aby zacząć od małej dawki (1-2x/tydzień). Przy dobrej tolerancji częstość stosowania można zwiększyć po kilku tygodniach.

Ważne: Używając kwasów, nigdy nie zapomnij o ochronie przed promieniowaniem UV!

Rekomendacje produktów z kwasami AHA

dr Tônar Cosmetics NIGHT: Intensywny przeciwstarzeniowy krem na noc o działaniu złuszczającym, który wspomaga regenerację skóry.

REN Clean Skincare Ready Steady Glow Daily AHA Tonic: Silnie działający tonik, który pomaga rozjaśnić cerę i poprawić teksturę skóry.

Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid: Płyn o działaniu peelingującym, który przeciwdziała niedoskonałościom i nawilża.

Rekomendacje produktów z kwasami BHA

PURITO BHA Dead Skin Moisture Gel: Nawilżający żel, który działa przeciw wypryskom, zaskórnikom, zatkanym porom i nadmiarowi sebum.

Benton Aloe BHA Skin Toner: Tonik o działaniu chłodzącym, który zwalcza przebarwienia i zaczerwienienia, zapewniając promienną cerę.

VERSO Body Oil Cleanser: Delikatna pianka oczyszczająca do ciała, która równoważy i skutecznie oczyszcza i nawilża skórę przez długi czas.