Retinol pod lupą: jak działa w pielęgnacji skóry?

Retinol pod lupą: jak działa w pielęgnacji skóry?

O co tyle szumu?

Składnik retinol, znany również jako witamina A, już dawno stał się trendem w pielęgnacji skóry! Ale co dokładnie kryje się za tą nazwą i co potrafi zrobić popularny składnik przeciwstarzeniowy?

Co to jest retinol i jak działa w pielęgnacji skóry?

Retinol to wysoce skuteczna forma witaminy A, niezbędnej dla struktury skóry. W szczególności znany jest z właściwości przeciwstarzeniowych. Jego właściwości regeneracyjne pomagają aktywować komórki skóry, co oznacza, że retinol ma działanie poprawiające jej stan. Spłyca zmarszczki i drobne linie, wygładza pory i wspiera ochronę antyoksydacyjną. Witamina A jest niezbędna dla naszego organizmu. Zwłaszcza dla oczu, układu odpornościowego, metabolizmu żelaza i błon śluzowych.

Witamina A jest również bardzo istotna dla struktury skóry. Stymuluje korneocyty wierzchniej warstwy skóry i wspomaga proces jej regeneracji. Redukuje zmarszczki i skutecznie wygładza powierzchnię cery.

W dolnych warstwach skóry to kolagen wspiera skórę i odpowiada za zdrowy szkielet kolagenowy, który zapewnia gładki, elastyczny wygląd skóry i mniej zmarszczek. Retinol stymuluje produkcję kolagenu.

Witamina A jest również silnym przeciwutleniaczem, chroni skórę przed wolnymi rodnikami i innymi szkodliwymi wpływami środowiska.

Jakie są rodzaje retinolu?

1. Estry retinolu

Ester retinolu jest nieaktywną formą retinolu, słabszą i łagodniejszą dla skóry. Nie wykazuje jednak tak dobrego działania przeciwzmarszczkowego jak retinol. Estry zapobiegają głównie łuszczeniu i rogowaceniu skóry.

2. Retinol

Czysty retinol zostaje utleniony do kwasu retinowego (tretinoiny) w komórkach skóry, gdzie wykazuje głębokie działanie bez podrażnienia skóry. Oddziałowuje na żywe warstwy naskórka, reguluje podziały komórek.

3. Tretynoina

Po przekształceniu estru retinolu w retinol, jest on przekształcany w tretinoinę, zwaną również kwasem witaminy A.

Wskazówki dotyczące używania retinolu

Retinol jest stosowany w kremach, serum, kapsułkach lub produktach oczyszczających i wspiera promienną, gładką i jędrną cerę. Co dokładnie należy wziąć pod uwagę podczas stosowania retinolu?

  • Przede wszystkim należy dać skórze wystarczająco dużo czasu na przyzwyczajenie się do nowego składnika aktywnego. Na razie stosuj produkt pielęgnacyjny z retinolem dwa razy w tygodniu, ponieważ na początku może pojawić się zaczerwienienie. Retinol nie jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, dlatego jeśli Twoja skóra jest podrażniona po użyciu kosmetyku, i podrażnienie nie ustępuje, zaprzestań stosowania produktu.
  • Retinol pielęgnacyjny najlepiej stosować wieczorem, ze względu na jego światłoczułe właściwości. Następnego dnia warto nałożyć na twarz produkt z filtrem.
  • Czasem mniej znaczy więcej! Nawet niewielka dawka retinolu może poprawić cerę, więc spróbuj dołączyć ten aktywny składnik do swojej rutyny pielęgnacyjnej i zobacz, ile witaminy A potrzebuje Twoja skóra.